Don Kichotowa walka z żółtymi karteczkami

Don Kichotowa walka z żółtymi karteczkami

Nie wiem ile razy już do głów userom wkładałem – NIE PRZYKLEJAĆ KARTEK Z HASŁAMI!! I tak cały czas się z tym spotykam, że hasło jest przypięte w jakimś bardzo widocznym miejscu. I za każdym razem, w sposób bardzo teatralny zrywam taką kartkę. I tak nie pomaga. Po jakimś czasie, gdzieś znowu namierzam taką kartkę. A i tak, hasła, pomimo tego, że trochę skomplikowane, staram się ustawiać łatwe do zapamiętania, a nie RTgj&%v,.

Ale dlaczego taki wpis. Nasz jaśnie nam panujący, D.Tusk, popełnił idealny fail:http://niebezpiecznik.pl/post/haslo-premiera-donalda-tuska/

Wklejamy treść:
Kamera Szkła Kontaktowego nagrała laptopa z którego korzysta premier Donald Tusk i uchwyciła przyklejoną do niego karteczkę z loginem i hasłem. Login: rmuser43, hasło: Niebieski7.

rm w nazwie użytkownika rmuser43 to zapewne skrót od Rada Ministrów (chociaż trzeba przyznać, że w kontekście informatycznym nazwa ma drugie, zabawne znaczenie). Hasło Niebieski7 to niestety przykład dość kiepskiej polityki haseł — jest słownikowe, a większość “programów do łamania haseł” i tak z automatu dodaje do testowanych haseł cyfry oraz popularne znaki specjalne takie jak: “!“. No cóż, najwyraźniej Rada Ministrów nie wie, że hasła są jak majtki.

Abstrahując jednak od złożoności hasła — ważniejsze jest to, do czego ono służy. Nie można zakładać, że jest to jedyna forma uwierzytelnienia, a już na pewno, że “tajemnice państwowe” znajdują się na tym laptopie i dostępu do nich strzeże tylko i wyłącznie hasło “Niebieski7“. Bądźmy poważni.

Nie jest więc tak strasznie, jak to wygląda. Być może przezentowany na filmie laptop jest wypożyczany, tymczasowy i służy jako stacja dostępowa do innych usług? Tu należałoby rozważyć, czy kolejny użytkownik, który z niego skorzysta może uzyskać dostęp do historii tego, co działo się na laptopie wcześniej…
Niebezpiecznik.pl wystarczająco opisał moje zdanie na ten temat. Leżącego kopać nie będę ;)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *